Skupina GaRe

Tato skupina se nezrodila v garáži, ale na nádraží. To se sice rýmuje, ovšem pravda to není. Název kapely, který ve francouzštině znamená nádraží, vznikl v pronajaté špeluňce na malém pankráckém sídlišti. Protagonistka GaRe, zpěvačka, kvintonistka, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, v malé ojeté kuchyni typického komunistického paneláku točila svou předchozí desku – hudbu k baletu Jessie a Morgiana. Vydala si ji sama, použila při natáčení všechno možné, co v kuchyni našla a jméno vydavatelství bylo nasnadě. Garbage Records.

Odtud tedy název GaRe. Máme z něj radost, zcela odpovídá celkovému naladění skupiny, vyznění a přitom evokuje napětí před cestou, smutek rozloučení i radost setkání.09
První vlak se z nádraží GaRe vydává volně po stopách slavné, řekněme kabaretní dvojice Kurt Weill – Bertolt Brecht. Jejich krátká spolupráce na přelomu 30. let minulého století přinesla mj. skvělou Die Dreigroschen Oper a největší vlastně už tehdy hit – Die Morität von Mackie Messer.

Gabriela Vermelho pro svou hudbu už hledala jen vhodné texty. A našla – v publikaci Malé hejno bílých vran, kterou sestavili její přátelé: fotograf a filantrop Jan Šroubek a básník Jan Velíšek. Nádherná zákoutí a jemné akty se v publikaci potkaly s civilními, krásnými a často krutými básněmi. Při listování novou knihou bylo Gabriele jasné, že našla.

Dnes už jsou venku čtyři první písně na malém CD. A Gabriela se svou kapelou GaRe dokončuje ve studiu celé nové CD. Které ještě nemá jméno, ale zato jasnou koncepci. Postweillovský urban gabaret je jedno z možných pojmenování v českých zemích zcela neobvyklého stylu, zvuku, zpěvu i poetiky nové nahrávky. Rodí se něco úplně nového, něco, co tu ještě v této podobě nebylo.

Zatím si poslechněte skladbu Rakvičky zmíněných autorů a ukázky dalších tří věcí. Včetně bonusové z baletu Krvavá svatba, který Gabriela Vermelho napsala pro plzeňské divadlo na text Federika Garcii Lorky.
Vraťte se na naše stránky, už brzy vám představíme zbrusu novou kapelu GaRe a její debut!

P. S. A ten zpěv při otevření našich stránek? Gabriela přece pochází z Moravy!