Ivan Vokáč

Ivan VokáčIvan Vokáč (1987) patří mezi nejvýraznější české violoncellisty mladé generace. Je absolventem hry na violoncello na Pražské konzervatoři a nyní studuje na Akademii múzických umění v Praze ve violoncellové třídě prof. Miroslava Petráše. V roce 2008 vystoupil na zahajovacím koncertu v Dvořákově síni Rudolfina oslav výročí Pražské konzervatoře s Koncertem h moll Antonína Dvořáka.

Ivan Vokáč je laureátem řady mezinárodních interpretačních soutěží. Nejvýraznější z nich jsou vítězství v rakouském Liezenu 2002, na Dotzauerově soutěži v Drážďanech 2005, na soutěži B. Martinů v Praze 2008 a absolutní vítězství na rozhlasové soutěži Concertino Praga 2006. V roce 2010 vyhrál soutěž o stipendium, kterou pořádá Nadace Yamaha Music Foundation of Europe a v roce 2012 se stal jako semifinalista nejúspěšnějším českým účastníkem mezinárodní soutěže Pražské Jaro. V roce 2013 se stal vítězem 19.ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně.

Jako člen souboru Taras Piano Trio zvítězil v mezinárodních soutěžích „Internationaler Johannes Brahms Wettbewerb“ (Pörtschach, Rakousko,2007) a Rovere d’Oro v italském San Bartolomeu(2008). Od minulého roku působí v souboru Trio Helios Prague a v témže roce se stal členem dvou netradičních komorních těles: Prague Cello Quartet a Escualo Kvintet – zde však působí jako pianista.

Jako sólista se představil na řadě festivalů, jak v Čechách (Talichův Beroun, Mladá Praha, Mladé pódium), tak i v zahraničí (Festival l’Eté Musical en Bergerac – Francie, Music Home Alive Festival – Holandsko).